Pedagoģe, Latgales novadpētniece, daugavpiliete Astrīda Petaško svin 80. gadu jubileju17/09/07

2007. gada 18. septembrī 80. gadu jubileju svin pedagoģe, logopēde, Latgales novadpētniece, Triju zvaigžņu ordeņa Zelta goda zīmes laureāte Astrīda Petaško.

2007. gada 21. septembrī plkst. 15:00 Daugavpils Valsts ģimnāzijā notiks svinīga pēcpusdiena, kas būs veltīta skolotājas skaistajai dzīves gadskārtai. A. Petaško kundzi svētkos sveiks bijušie kolēģi, domes pārstāvji, Latviešu biedrības, Latgales pētniecības institūta pārstāvji u.c.

A. Petaško dzimusi 1927. gada 18. septembrī Daugavpilī Annas un Andreja Švirkstu ģimenē. Anna Švirksts bija skolotāja, Andrejs Švirksts strādāja apriņķa valdē, kur veica sekretāra, valdes priekšsēdētāja, tad apriņķa vecākā un beidzot Daugavpils pilsētas valdes priekšsēdētāja pienākumus.

A. Petaško visu dzīvi veltījusi Daugavpilij, daugavpiliešiem un savai skolai - Daugavpils Valsts ģimnāzijai. Viņa ir šīs skolas absolvente. Skolā aizvadīti piecdesmit darba gadi, iepazīts dzīvesbiedrs - ķīmijas skolotājs Leons Petaško, kurš nu jau ir aizsaulē. Te ir mācījušies arī abi Astrīdas dēli.

Astrīda beigusi Latvijas Valsts universitātes vēstures fakultāti, bet par vēstures skolotāju viņai nebija ļauts strādāt, tādēļ viņa pārkvalificējās par logopēdi. Tomēr vēsturnieces dzirksts bija dzīva un Astrīda līdzās savam tiešajam darbam pētīja un vāca materiālus par Daugavpili un skolas vēsturi. Skolotāja izveidoja 1. vidusskolas (tagad Daugavpils Valsts ģimnāzijas ) muzeju un ir divu grāmatu par skolas vēsturi autore. Astrīdas Petaško nopelns nav tikai materiālu krāšana, bet arī tas, ka viņa pulcē bijušos skolas audzēkņus un skolotājus, kurus no Daugavpils un Latvijas šķīris karš. Viņa palīdzējusi nodibināt kontaktus starp bijušajiem skolasbiedriem.

2000. gadā A. Petaško tika apbalvota ar Daugavpils Jubilejas Goda zīmi par ieguldījumu Daugavpils attīstībā. 2002. gadā 4. maijā skolotāja tika pagodināta ar Triju zvaigžņu ordeņa Zelta goda zīmi. Viņa ir arī Daugavpils Goda pilsoņu sarakstā. 2005. gadā skolotāja iegūst titulu „Nozīmīgākais latvietis Daugavpilī”.

Savu mūžu, kas nesaraujami ir saistīts ar Daugavpili un Daugavpils Valsts ģimnāziju, A. Petaško ir veltījusi dzimtajai pilsētai: „Es kā meitene visu mūžu esmu stāvējusi Daugavas krastos, un it kā esmu te visu mūžu aizvadījusi lūdzot par savas Daugavas un Latvijas likteni!”

Informācija sagatavota pēc Ritas Petaško bakalaura darba "Astrīdas Petaško dzīve un darbs" materiāliem.Kontakttālrunis: 29499771

E – pasts: sandra_rutkovska@inbox.lv

Автор: Daugavpils

Автор: Addrienne
Добавлено: 27.05.2016 07:33
0

Your post captures the issue peerlctfy!

Автор: Leatrice
Добавлено: 27.05.2016 01:56
0

Wow I must confess you make some very trnaehcnt points. http://gcrqry.com [url=http://qzrzng.com]qzrzng[/url] [link=http://bycdzkdcmje.com]bycdzkdcmje[/link]

Автор: Jaclyn
Добавлено: 26.05.2016 19:36
0

In awe of that anwrse! Really cool!

Автор: Irene
Добавлено: 25.05.2016 13:47
0

A tea de araña é unha estrutura contruída coa súa seda de araña a través das suas fiiharas.Algunels fían en forma de embudo, outras en forma de folla e tamén en forma de espirais. Segundo a súa composición poden estar feitas con seda pegañenta de captura ou seda «peluda» de captura, dependendo do tipo de araña e a utilidade que teñan, coma interceptar e desorientar insectos voadores ou protexer a araña dos seus predadores.Esta seda como ben di Ángel é máis forte ca o aceiro (segundo a seda da araña). A microestrutura do material é obxecto na actualidade de investigación.

Добавить коментарий
Автор:
Комментарий:
Код проверки:
Captcha